Menu

Articles & Blogs

Subtitle

יתרונות בגידול חיות מחמד

אנשים רבים שחושבים לאמץ חיית מחמד, כגון כלב או חתול, מהססים לעשות כן בגלל סיבות שונות. יש מי שחוששים מהתוספת להוצאות השוטפות בגלל רכישת ציוד לבעלי חיים, בגלל שנדמה שאין מקום בבית שבו אפשר למקם מיטה לכלב או כי אין להם כוח וחשק לגשת אל חנות חיות מחמד ולסחוב משם הביתה שק ענק וכבד של מזון לבעלי חיים.

אם גם אתם מתלבטים בגלל סיבות אלה ואחרות, כדאי שתדעו: כלב או חתול לא צריכים הרבה מקום בבית, חנויות לא מעטות עושות משלוחים של שקי מזון כך שלא תצטרכו לסחוב אותם בעצמכם, ואמנם קיימות הוצאות מסוימות על חיות המחמד אולם אלה מתגמדות לעומת היתרונות הרבים שניתן להפיק מגידולם.

הכניסו חיית מחמד הביתה

מחקרים הוכיחו שלבעלי חיים המתגוררים יחד אתכם באותו בית יכולה להיות השפעה חיובית משמעותית על הבריאות שלכם. גידול חיות מחמד הוא כיף גדול, אבל מעבר להנאה הם גם מסייעים בהפגת חרדה, בחיזוק המערכת החיסונית, בשיפור תפקוד הלב ובהורדת לחץ הדם.

בפרט כאשר מדובר בגידול כלבים, כיום כבר ידוע שהם מסייעים לבעליהם בשמירה על משקל תקין. זאת הן בשל העובדה שטיול עם הכלב מחייב פרק זמן מסוים של הליכה ברגל, אולם גם באופן כללי הוכח כי בעלי כלבים נוטים להתמיד בסוגים שונים של פעילות גופנית לאורך זמן.

חוששים שהילדים יפתחו אלרגיות לפרווה או אסטמה? זוהי אמונה שמקומה בעבר, שכן רופאים רבים מעידים כי ילדים שגדלו בבית עם כלב או חתול נמצאים דווקא ברמת סיכון נמוכה יותר של פיתוח אלרגיה ואסטמה. זאת ועוד: ילדים כאלה גם נטו פחות לפתח מחלות עור אלרגיות, והמערכת החיסונית שלהם פעלה באופן יעיל יותר בהשוואה לילדים שגדלו בבתים ללא חיות מחמד.

יתרונות נוספים של חיות מחמד לילדים

בעלי חיים מאפשרים לילדים ללמוד ליצור קשרים חברתיים ביתר קלות. הילדים מפתחים רגישות לצרכים של אחרים, לומדים לשים לב לפרטים קטנים ואף מפתחים את היכולת לקחת אחריות ולבצע משימות שדורשות תשומת לב. כך למשל ילד שיש לו כלב לומד להבין מתי הוא רעב ולתת לו אוכל לכלבים או מתי הוא צריך לטייל ולצאת אתו לסיבוב בשכונה – אולם בכך הוא ילמד גם להתחבר עם ילדים אחרים, להבין את הצרכים שלהם ולהתאים את עצמו כדי לענות עליהם.

בנוסף, טיפול ודאגה לחיית המחמד מחזקים אצל ילדים את תחושת הביטחון העצמי, ההצלחה וההישג. כלב או חתול יכולים לספק לילדים מערכת יחסים ללא תנאים וללא שיפוטיות, ובכך מאפשרים להם להירגע ולשכוח מטרדות יומיומיות כגון ריבים, הצקות או כאב. אין פלא, אם כך, שבעלי חיים רבים משמשים ככלי טיפולי מומלץ לילדים עם מגוון צרכים מיוחדים, החל מקשיי קשב וריכוז ועד לנכויות.

יתרונות חיות המחמד לקשישים

הואיל וטיפול בחיית מחמד מהווה שגרה יומית הכוללת בין היתר רכישת מזון לבעלי חיים, ביקור אצל וטרינר וכדומה, כלב או חתול יכולים לסייע לתפקודם ולשימור צלילותם של קשישים עצמאיים, כמו גם לפעילות גופנית סדירה. בפרט כאשר מדובר בקשישים חולי אלצהיימר, הם נוטים פחות לסבול מהתפרצויות חרדה.

כמו כן התגלה כי כאשר אדם בכל גיל משחק עם כלב או עם חתול, או אפילו מלטף אותו בלבד, גופו מפריש חומרים כגון סרוטונין ודופמין אשר מרגיעים את הגוף וגורמים לתחושה נעימה של רוגע.

אז איזו חיית מחמד לאמץ?

במקרה הזה אין תשובה אחת וההחלטה תלויה בהעדפות שלכם. חתולים זקוקים לפחות תשומת לב מאשר כלבים שצריך להוציא לטיולים מדי יום, אולם כלבים ידועים כבעלי חיים שמפגינים יותר אהבה ונאמנות לבעליהם. לא משנה באיזה בעל חיים תבחרו, העיקר שתכניסו חיית מחמד הביתה.

Go Back

Comment